طرح صنعتی

طرح صنعتی

از منظر حقوقی ، طرح صنعتی جنبه‌ زیبایی یا زیباشناسانه‌ هر کالا است . طرح‌های صنعتی اشکال، رنگ‌ ممکن است دوبُعدی یا سه‌بُعدی باشند ، خطوط ها یا الگوها از ویژگی‌های مهمی هستند که طرح صنعتی را تشکیل می‌دهند. طرح‌های صنعتی ممکن است علاوه ‌بر جنبه‌های زیباشناسی کارکرد خاصی هم داشته باشند ؛ مانند آباژور یا خودرو .

یکی از عوامل اساسی که باعث می‌شود مصرف‌کننده محصولی را انتخاب کند ، زیبایی ظاهری و طرح چشمگیر آن است . درحقیقت ، طرح‌های صنعتی موجب ایجاد جذابیت وتقاضای بیشتر مصرف‌کنندگان می‌شوند ؛ به‌همین‌دلیل ، طرح ‌های صنعتی نقش چشمگیری در فروش وموفقیت کسب‌ وکارها دارند . امروزه ، شرکت‌های تخصصی برای طراحی و ارائه طرح‌های صنعتی به دیگر کسب ‌وکارها ایجاد شده‌اند و در این عرصه ، موفقیت‌های بسیاری را کسب کرده‌اند ؛ به‌گونه‌ای که ۲۵ برند موفق و شناخته‌شده سالانه‌ حدود یک میلیارد دلار از فروش طرح ‌‌های صنعتی‌شان کسب می کنند .

 

مزایای ثبت طرح صنعتی چیست ؟

به طور کل ثبت هر کدام از آثار اختراع ، طرح صنعتی یا علامت تجاری می‌تواند مزایای را برای دارندگان آنها در پی داشته باشد. هر چند نوع مزایای هر کدام از این ثبت آثار می‌تواند متفاوت باشد . از جمله مزایای ثبت طرح صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فروش طرح صنعتی: دارندگان گواهی ثبت این نوع اثر از حق واگذاری امتیاز آن نیز برخوردار خواهند بود. بنابراین می‌توانند نسبت به فروش طرح صنعتی خود اقدام کنند و آن را به دیگران واگذار کنند. قیمت طرح صنعتی نیز معمولا بسته به کاربرد و جذابیتی که دارد می‌تواند بسیار متفاوت باشد. علی‌رغم امتیاز فروش طرح از جانب دارندگان آن، این کار معمولا دارای برخی پیچیدگی‌های حقوقی نیز است .

 

جلوگیری از تقلب: با ثبت هر اثر می‌توان از سرقت آن توسط افراد دیگر جلوگیری کرد. چرا که معمولا به هنگام ثبت هر اثر جدید، در خصوص عدم کپی‌برداری آن راستی‌آزمایی به عمل می‌آید و در صورت کپی‌برداری، اثر مذکور ثبت نخواهد شد. از طرف دیگر، با ثبت کردن طرح صنعتی در خصوص بروز هرگونه مشکل یا دعاوی حقوقی، می‌توان به راحتی از حق خود دفاع کرد .

 

برخورداری از امتیازات: ثبت کردن یک طرح معمولا در ارتقاء برند و سوابق فرد طراح، نقش بسیار زیادی خواهد داشت. از طرفی ثبت این اثر برای دارندگان حقوقی مانند شرکت‌ها نیز دارای آثار متعددی است. چرا که این کار باعث بهبود برند و معروفیت محصول مورد نظر خواهد شد .

 

بهبود فروش محصول: افراد حقوقی مانند واحدهای تولیدی از طریق انجام این کار می‌توانند بر قیمت محصولات خود اثر قابل‌توجهی بگذارند. چرا که چنانچه محصولی از این ویژگی برخوردار باشد، قطعاً باعث بالا رفتن ارزش و اعتبار آن خواهد شد .

 

مزایای شخصی: افرادی که به صورت شخصی اقدام به انجام این کار بکنند، در بسیاری از موارد از برخی مزایا برخوردار خواهند شد. به عنوان مثال، آنها معمولا می‌توانند در استفاده از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان یا تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان از این سوابق خود استفاده کنند .

 

مشاوره مالکیت فکری و ثبت طرح صنعتی

علی‌رغم بهبود مقررات‌گذاری در قوانین مالکیت فکری طی چند سال گذشته در ایران، اما همچنان ثبت آثار مختلف در این حوزه با برخی چالش‌ها روبرو است. موضوعاتی مانند عدم تسلط کافی افراد متقاضی به قوانین و مقررات، پیچیده بودن قوانین و مساله محور بودن این موضوع از جمله این چالش‌ها به شمار می‌روند. از طرفی فرایند زمان‌بر و بروکراسی شدید سازمان‌های دولتی بر پیچیده بودن قضیه افزوده است. به همین علت بسیاری از افراد حقیقی و حقوقی ناگزیر می‌شوند تا از خدمات مشاوره مالکیت فکری استفاده کنند و برای خود یک وکیل حقوقی بگیرند

 

دیدگاهی بنویسید

اخرین مطالب