علائم تجاری

برند چیست؟

برند یعنی یک نام، عبارت، نشانه یا علامت یا ترکیبی از اینها که با هدف متمایز کردن یک کالا یا خدمت از سایر کالاها و خدمات یک فروشنده یا برای ایجاد تمایز میان کالا و خدمت یک فروشنده با کالا و خدمات سایر فروشندگان به کار گرفته شود .

برند مجموعه گره‌های ذهنی یا تداعیات کارکردی، احساسی، عقلی و مزیت‌هایی است که ذهن بازار هدف را اشغال نموده‌است. تداعی معانی پیوند دادن تصاویر و نشانه‌ها با برند یا مزایا و فواید یک برند است. این مزایا یا فواید برند است که مبنای تصمیم گیری برای خرید آن واقع خواهد شد. برند همان چیزی است که مخاطب با دیدن، شنیدن، حس کردن و یا هرگونه ارتباطی با آن بصورت مفهومی، دیداری یا لفظی صفات و ویژگی‌های خود را در ذهن و قلب مخاطب تداعی می‌کند. برند شامل همه احساسات، ویژگی‌ها و مفاهیمی است که به یک نام گره خورده است؛ برند، برداشت افراد از یک نام است .

برند نام یا نمادی است که با هدف فروش کالاها یا ارائه خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما قطعاً اگر اندکی تأمل کنید متوجه می‌شوید که هدف از ایجاد یک برند، چیزی فراتر از فروش کالا یا ارائه خدمات هدف است. برند علاوه بر اینکه سهم بازار را زیر تسلط خود نگه دارد، برای رشد کسب و کار هم راه‌هایی را مطرح می‌کند و کارکنان ماهر و مستعد را جذب و حفظ می‌کند و ارزش خود را نزد سهامداران مجموعه هم ارتقا می‌بخشد .

 

   Product Brand مفهوم

Product Brand یا برند محصول هم به سادگی قابل درک است.

زمانی که یک عرضه کننده، برای هر محصول خود یک برند مستقل می‌آفریند، عملاً برند محصول شکل گرفته است. اینکه آیا استفاده از برند محصول، یک کار درست و مفید است یا اینکه بهتر است همه محصولات از برند کلی سازمان بهره ببرند، سوالی است که باید در حوزه معماری برند پاسخ داده شود .

۱- برند می بایست چیزی از هدف ، تولید محصول ، کیفیت ، منافع استفاده پیشنهاد کند

۲- برند باید ساده، کوتاه و دارای تلفظ ساده بوده و به خاطر سپردن آن آسان باشد

۳- برند باید به سادگی تبلیغ و شناسایی شود

۴- برند باید بخشی از یک حالت و طبیعت دائمی باشد

۵- برند باید ساده، شفاف و جذاب باشد

۶- باید قابل ثبت و حمایت حقوقی باشد

۷- باید مشخص و دقیق باشد

۸- باید دارای صدای لذت بخش در هنگامی که آن را می شنوید باشد

۹- باید اقتصادی بوده و قابل تولید مجدد و تکثیر باشد

۱۰- باید اصل باشد ( غیر تقلیدی)

۱۱- نباید به چندین گونه تلفظ شود

۱۲- نباید تهاجمی (به کسی یا چیزی) و یا اهانت آمیز باشد

۱۳- باید تصویر خوبی ایجاد کند

۱۴- نباید قدیمی و کهنه باشد

 

لوگو چیست؟

نشان‌واره یا لوگو، عنصری گرافیکی از علائم یا برچسب‌ها است به ‌طوری که با سبک حروف یا قلم خاصی تنظیم شده یا به صورت ویژه اما خوانایی چیده شده‌است . شکل، رنگ، سبک حروف و… باید مشخصاً از دیگرعلایم مشابه متفاوت باشد . نشان‌واره یا لوگو طرح ملموسی برای نمایاندن خدمات، محصولات و کالای مورد نظر است.  همچنین خصوصیات سازمان ها و نهادها و … را شرح می‌دهد .

 

تفاوت برند و لوگو در چیست؟

اخیراً اصطلاح لوگو برای شرح علائم ، تمثیل ها ، لباس نیروهای نظامی ، نشان‌ها ، فیلمها حتی پرچم‌ها استفاده شده است . طراحی یک لوگوی موثر برای یک برند به خلاقیت و تلاش بیشتری نسبت به طراحی سایر اقلام گرافیکی دارد . داشتن دانش کافی ، تجربه و خلاقیت از گزینه هایی است که هر طراح لوگو، آرم و نشانه قوی و حرفه ای باید واجد آن باشد .

یک لوگو یا نشانه موفق به سرعت بر مخاطب تاثیر می گذارد و چشم را به شدت به خود جلب می کند . لوگو یا نشانه باید بی هیچ سخن یا کلامی به سرعت قابل تشخیص باشد و دارای انسجامی باشد که آن را از دیگر نشانه ها متمایز سازد . نشانه خوب باید آنچنان قوی و معتبر باشد که تا مدت زمان طولانی همچنان اعتبار خود را حفظ نموده و قابل استفاده باشد . برای طراحی هر نوع حرف نشانه ای را های زیادی وجود دارد اما اصلی ترین ویژگی یک نشانه یا یک نماد خوب ، سادگی یا ایجاز آن است .

 

اصول کلی یک لوگو عبارت است از :

۱- ساده باشد

۲- با فرهنگ موضوع همخوانی داشته باشد

۳- عمر بالای ۱۰  سال(برخی عمر یک نسل یعنی بین ۳۰ تا ۴۰ سال را ذکر کرده اند) داشته باشد

۴- قابلیت تک رنگ شدن را داشته باشد امروزه لوگوهایی برای یک محصول یا خدمات از یک شرکت طراحی میشوند که نیازی به قابلیت تک رنگ شدن ندارد، به کاربری لوگو در طولانی مدت باید توجه شود

۵- قابلیت کوچک شدن در ابعاد ۱ سانتی متر را دارا باشد

۶- ترجیحا دارای فرم هندسی باشد

۷- وضوح عوامل مورد استفاده در نظر گرفته شود

۸- تناسب عوامل مورد استفاده کاملا رعایت شود

۹- منحصر به فرد باشد

 

لوگو در عین سادگی دارای ویژگی ها و خصوصیات بسیار زیادی است که بایستی به طور ظریف و دقیق همگی این مفاهیم در قالب یک تصویر به وجود آید . مهم ترین ویژگی لوگوها این است که فقط یک نمونه از آنها در دنیا وجود دارد و خاص می باشد چون زاییده خلاقیت های یک نفر می باشد و با توجه به اینکه ذاتاً خلاقیت هیچ انسانی متشابه با انسان دیگری نیست ، لوگوهایی منحصر به فرد کلید می خورد . به همین دلیل است که برخی معتقدند لوگو یکی از مشکل ترین موضوعات طراحی گرافیک است .

 

سه دسته‌ی کلی برای طراحی لوگو وجود دارد :

í نوشتاری (لوگوتایپ یا مونوگرام)

í تصویری و علامت اختصاری (پیکتوگرام و آرم)

í نوشتاری – تصویری

اینکه کدام یک از این سه نوع طراحی لوگو مناسب است بستگی به برخی از عوامل  از جمله وسعت کاری ، منحصر به فرد بودن اسم ، نوع شغل یا خدمات و عواملی دیگر دارد .

 

طراحی هویت چیست؟

یکی از نقش‌های اصلی «برند» یا «تأثیر سازمانی» هر شرکتی را هویت آن شرکت بازی می‌کند . در بیشتر موارد ، طراحی هویت بر اساس مصالح بصری که در شرکت ، کاربرد داخلی دارد به همراه مجموعه‌ای از قواعد (در یک دفترچه‌ی راهنما) انجام می شود . این قواعد که هویت را می‌سازند معمولاً مشخص می‌کنند که هویت شرکت باید چگونه در رسانه‌های گوناگون اجرا شود ؛ مثلاً از راه تعریف پالت رنگهای تأیید شده ، فونتها ، لی‌آوت ها ، اندازه‌ها و یا مواردی از این دست .

این قواعد ، تضمین‌کننده‌ی پایدار ماندن هویت شرکت است که در عوض ، برند را به عنوان کلیتی واحد ، قابل بازشناسی می‌کند .

 

هویت یا «تصویر» شرکت از مواد بصری متعددی ساخته می‌شود :

  • لوگو (نماد کل هویت و برند)
  • اوراق اداری (سربرگ، کارت ویزیت ، پاکت ، غیره)
  • ابزار بازاریابی (بروشور، تراکت ، کتاب و وبسایت)
  • محصول و بسته‌بندی (محصول فروشی و بسته‌بندی هایی که با محصول ارائه می‌شود)
  • طراحی پوشاک (لباسهای واقعی که کارمندان به تن می‌کنند)
  • طراحی تابلوها (برای فضای داخلی و خارجی)
  • پیام ها و اقدامها (پیام هایی که از طریق راههای ارتباطی مستقیم یا غیر مستقیم مخابره می‌شوند)
  • سایر انواع ارتباطات (صدا ، بو، لمس‌کردنی‌ها و …)
  • هر چیز تصویری که در حکم نماینده‌ی شرکت باشد . (مثلاً تقویم ، ساعت ، قلم و …)

همه‌ این چیزها هویت را می‌سازند و باید کلیت برند را پشتیبانی کنند . اما لوگو تمام هویت سازمانی و برند را در یک نشانه‌ی قابل تمیز خلاصه می‌کند . این نشانه ، چهرک (آواتار) و سمبل تجارت و در حکم کلیت واحد است .

 

دیدگاهی بنویسید

اخرین مطالب